NB6L239MNR2G OverviewThe Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. As part of the 16-VFQFN Exposed Pad package, this clock generator is embedded. This clock generator ic can sustain 260 degrees of temperature during reflowing. There are 16 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 2.5V voltage should be applied. In this clock generator, CML, HSTL, LVDS, LVPECL is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 3GHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. 3.465V would be the maximum supply voltage for this clock generator. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 2.375V~3.465V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of LVPECL logic. It has been classified as a Clock Divider electronic part, which means that it is a semiconductor. It is a 16-bit clock PLL designed specifically for microprocessors. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number NB6L239. There are 16 pins on the frequency generators that are available for use. ECLinPS MAX™ series electronic parts are used in this part. 2 signal outputs are provided for enhancing output frequency as much as possible. Low timing skew is offered by this RF synthesizer at maximum 0.03 ns. By searching for parts that belong to the 6L family, you can find electronic parts that are similar. With the help of this frequency synthesizer, you can combine clock logic function Clock on input data.
NB6L239MNR2G FeaturesAvailable in the 16-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 2.5V
NB6L239MNR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB6L239MNR2G Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | ECLinPS MAX™ |
| Published | 2006 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Divider |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB6L239 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 600 ps |
| Turn On Delay Time | 600 ps |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Family | 6L |
| Logic Function | Clock |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, HSTL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.6 ns |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| fmax-Min | 3000 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |