NB6LQ572MNR4G OverviewThere is a case option of 32-VFQFN Exposed Pad available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 5GHz. 32 terminations have been recorded. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Multiplexer, Translator are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~3.6V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 32 can be found on it. As a result, the output is LVPECL. It is operated using the 32 pins. This is a member of the family of NB6LQ572. It belongs to the ECLinPS MAX™ series of electronic parts. As a result of utilizing this gadget, IT ALSO OPERATES AT 3.3 V is also available. In addition, it consumes 110mA quiescent current and is unaffected by external factors. The configuration of this clock buffer is 4 bits.
NB6LQ572MNR4G Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB6LQ572MNR4G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB6LQ572MNR4G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | ECLinPS MAX™ |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Multiplexer, Translator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 3.3 V |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | NB6LQ572 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Bits | 4 |
| Quiescent Current | 110mA |
| Frequency (Max) | 5GHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 4:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |