NB7NPQ1104MMTTWG OverviewTo make transportation easier, the power buffer is packaged in a 42-WFQFN Exposed Pad.Packaged in Tape & Reel (TR) and ready for power buffer.A Buffer, ReDriver is a typical type.For its operation, this op amp buffer uses a voltage of 3V~3.6V.It is important for 4 channels to work together to ensure quality output.This facilitates CML input.If you want to avoid malfunction, set the operating temperature to -40°C~85°C TA.Application-specific operational amplifier buffers such as this one are targeted at USB and other markets.There is a peak reflow temperature of NOT SPECIFIED for this power buffer.There are 225mA op amp buffers in it.
NB7NPQ1104MMTTWG Features4 channels.
Mainly used in USB.
NB7NPQ1104MMTTWG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7NPQ1104MMTTWG Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Package / Case | 42-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | USB |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Number of Channels | 4 |
| Current - Supply | 225mA |
| Input | CML |
| Data Rate (Max) | 10Gbps |
| Signal Conditioning | Input Equalization |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |