NB7NPQ7022MMUTXG OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in 16-UFQFN Exposed Pad.Power buffer is ready to ship in a package of Tape & Reel (TR).Type-wise, this is a Buffer, ReDriver.To operate, this op amp buffer needs 3V~3.6V voltage.In order to maintain a high standard of output, 2 channels cooperate together.There is no input provided by it.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C TA to avoid any malfunctions.The operational amplifier buffer targets USB applications and others.An op amp buffer with 16 terminals can be found on the left side of the op amp buffer.The peak reflow temperature of it is NOT SPECIFIED.In this case, they are 114mA op amp buffers.The repeter should not be fed with a voltage that is higher than 3.6V, as this is not allowed.There is a minimum requirement of 3V to start the splitter.
NB7NPQ7022MMUTXG Features2 channels.
Mainly used in USB.
NB7NPQ7022MMUTXG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7NPQ7022MMUTXG Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Package / Case | 16-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Applications | USB |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 114mA |
| Input | Differential |
| Data Rate (Max) | 10Gbps |
| Delay Time | 90ps |
| Capacitance - Input | 1.25pF |
| Signal Conditioning | Input Equalization |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.55mm |
| Width | 3mm |