NB7V585MMNR4G OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 32-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 7GHz is the maximum value. It has 32 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 1.8V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator, Data is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 1.71V~2.625V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 32 pins on the clock buffer. There is a value of CML as the output. During operation, 32 pins are used. As a member of the NB7V585M family, it falls under that category. A member of the 7V family, this clock buffer is a digital camera. A electronic part of this series belongs to the GigaComm™ family. When the supply voltage is at 1.8V, the efficiency will be highest. The clock divider consumes 260mA quiescent current, and it is unaffected by external factors.
NB7V585MMNR4G Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB7V585MMNR4G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7V585MMNR4G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 25 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | GigaComm™ |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator, Data |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 1.71V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | NB7V585M |
| Output | CML |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Circuits | 1 |
| Quiescent Current | 260mA |
| Frequency (Max) | 7GHz |
| Family | 7V |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.25 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 250 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |