NBSG11BAR2 OverviewThere is a case option of 16-LBGA, FCBGA available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 12GHz. 16 terminations have been recorded. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~70°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~3.465V V must be available. A pin count of 16 can be found on it. As a result, the output is RSECL, RSNECL, RSPECL. The gadget belongs to the 11 family of clock buffers. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.465V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V for normal operation. As a result of utilizing this gadget, NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.465V is also available.
NBSG11BAR2 Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~70°C degrees
NBSG11BAR2 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
NBSG11BAR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-LBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.465V |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Output | RSECL, RSNECL, RSPECL |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 12GHz |
| Family | 11 |
| Input | CML, LVCMOS, LVDS, LVTTL, NECL, RSNECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |