NBSG11MN OverviewIt is package in 16-VFQFN Exposed Pad case. It is packaged as a Tube. In normal operation, 12GHz is the maximum value. A total of 16 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~3.465V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 16 pins are present on timeing clock. The output of it is RSECL, RSNECL, RSPECL. This IC divider operates on 16 pins. It belongs to the family of NBSG11. It belongs to the family of electronic gadgets known as 11. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. Default settings are set to output 4. A supply of -2.5/-3.3/2.5/3.3V volts is needed to power it.
NBSG11MN Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NBSG11MN ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBSG11MN Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | NBSG11 |
| Output | RSECL, RSNECL, RSPECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | -2.5/-3.3/2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 160 ps |
| Frequency (Max) | 12GHz |
| Family | 11 |
| Input | CML, LVCMOS, LVDS, LVTTL, NECL, RSNECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Surface Mount | YES |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.465V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |