NBVSPA017LNHTAG OverviewIn the packaging with the 6-CLCC, there is a programmable timer enclosed in the package. In this case, the programmable timer's frequency is set to 156.25MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. In this case, the mounting type should be Surface Mount.Programmable timers can provide 2.97V~3.63V voltages.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 75mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBVSPA. The timer clock contains 6 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The sum of the IC chip pins is 6 .
NBVSPA017LNHTAG FeaturesOperate frequency at 156.25MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
NBVSPA017LNHTAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBVSPA017LNHTAG Programmable Timers & Oscillators applications.
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | VCXO |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Depth | 5mm |
| Frequency | 156.25MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBVSPA |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Current | 75mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1.9mm |
| Length | 7mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |