OP97FSZ-REEL7 OverviewIt is packaged in an 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)-case that protects the operational amplifiers from damage. An op amp of this type is a General Purpose-type. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Tape & Reel (TR) case. It is estimated that there will be at least 8 terminations this year. A total of 8 pins are attached to buffer op amp. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 15V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. In total, the buffer amplifier consists of 8 pins. Op amp ic rates 25μV for input offset voltage. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -40°C~85°C. A supply current of 600μA can be used to operate this linear amplifier. There should be no change in the voltage gain at 126.02dB. There are a total of 1 channels available on the op amps. The quiescent current is 600μA.
OP97FSZ-REEL7 Features8 Pins
supply voltage of 15V
126.02dB voltage gain
OP97FSZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
OP97FSZ-REEL7 Instrumentational OP Amps applications.
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | OP97 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 600μA |
| Nominal Supply Current | 600μA |
| Quiescent Current | 600μA |
| Slew Rate | 0.2V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 132 dB |
| Current - Input Bias | 30pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±2V~20V |
| Supply Type | Dual |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25μV |
| Bandwidth | 900 kHz |
| Gain Bandwidth Product | 900 kHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 900 kHz |
| Voltage Gain | 126.02dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00075μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 132dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 20V |
| Voltage - Input Offset | 30μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -20V |
| Input Voltage Noise Density | 17nV/sqrt Hz |
| Length | 4.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |