OPA2340EA/250G4 OverviewIn the package, you will find a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)-case to contain the op amp ic. The instrumentation amplifier in this picture is of the General Purpose-type. A Tape & Reel (TR) case is used for delivering the op amp. During the past two weeks, there have been close to 8 terminations. A total of 8 pins are located on this board. This linear amplifier should be powered by an 5V battery. The op amp ic has an array of 8 pins on it. Op amp rates 500μV as input offset voltage. For this electrical component, Surface Mount is the recommended mounting type. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at -40°C~85°C , which is a good operating temperature. It is recommended to keep the voltage gain at 124dB at all times. On the buffer amps, there are 2 channels that can be used. Buffer amplifier produces Rail-to-Rail signals, which is one of its many benefits. The linear amplifier is packaged by using a TR axis. There is a recommendation that this electrical part be used with a supply with 750μA current rating. In this case, MicroAmplifier™ represents the instrumentation amplifiers' series number.
OPA2340EA/250G4 Features8 Pins
supply voltage of 5V
124dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2340EA/250G4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2340EA/250G4 Instrumentational OP Amps applications.
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
Video computer boards
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MicroAmplifier™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | OPA2340 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 2 |
| Nominal Supply Current | 1.9mA |
| Current - Supply | 750μA |
| Slew Rate | 6V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 0.2pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V~5.5V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500μV |
| Bandwidth | 5.5MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 5500 kHz |
| Voltage Gain | 124dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00006μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90.46dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 5.5V |
| Voltage - Input Offset | 150μV |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00001μA |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 500μV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.00001μA |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |