OPA2347EA/250 OverviewA SOT-23-8 case is used to package the op amp. General Purpose-type instrumentation amplifiers are used in this application. The case in which buffer amplifier is delivered is called a Cut Tape (CT) case. It is estimated that there will be 8 terminations in the next few months. There are a total of 8 pins on this op amp. It is important to remember that this op amp should be operated at a voltage of 5V volts. There are 8 pins on this chip. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 6mV. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -55°C~125°C . Voltage gain should remain at 115dB. On this instrumentation amplifier, there are 2 circuits that are connected together. There are 2 channels on the operational amplifiers. One of the advantages of this op amp is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of its many advantages. The instrumentation amplifier is packed in the form of TR.
OPA2347EA/250 Features8 Pins
supply voltage of 5V
115dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2347EA/250 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2347EA/250 Instrumentational OP Amps applications.
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | OPA2347 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 20μA |
| Output Current | 17mA |
| Slew Rate | 0.17V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Current - Input Bias | 0.5pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.3V~5.5V ±1.15V~2.75V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6mV |
| Bandwidth | 350 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 350 kHz |
| Voltage Gain | 115dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00001μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 84.44dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 7.5V |
| Voltage - Input Offset | 2mV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00001μA |
| Programmable Power | NO |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Max I/O Voltage | 6mV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.00001μA |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.63mm |
| Thickness | 1.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |