OPA2364IDGKR OverviewThere is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case package that contains the instrumentation amplifiers. The instrumentation amplifier in this picture is of the General Purpose-type. Upon delivery, op amp ic is packaged in a Tape & Reel (TR) case. We are approaching the 8h termination of the year. In total, there are 8 pins on this op amp ic. This linear amplifier should be powered by an 3.6V battery. 8 pins are located on the operational amplifiers. The input offset voltage is 900μV. This electrical part should be mounted using type Surface Mount. In terms of operating temperatures, this buffer amplifier works very well at a temperature of around -40°C~125°C . The buffer amplifier is capable of operating from a supply current of 1.1mA . It is recommended to keep the voltage gain at 100dB at all times. One of the many benefits of this op amp ic is that it emits Rail-to-Rail signals. The total number of elements in this buffer amplifier is 2. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 2.75V. This linear amplifier pack is based on the TR axis.
OPA2364IDGKR Features8 Pins
supply voltage of 3.6V
100dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2364IDGKR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2364IDGKR Instrumentational OP Amps applications.
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.6V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | OPA2364 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 2.75V |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.1mA |
| Nominal Supply Current | 2.8mA |
| Slew Rate | 5V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 74 dB |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~5.5V ±0.9V~2.75V |
| Output Current per Channel | 85mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 900μV |
| Bandwidth | 7MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 7000 kHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00001μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 81.94dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 5.5V |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00001μA |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 900μV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.00001μA |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |