OPA333AMDBVREP OverviewPackaging for the buffer amplifier is in the form of a SC-74A, SOT-753 case. A Zero-Drift-type buffer amplifier is shown here. There is a Tape & Reel (TR) case that is delivered with the instrumentation amplifiers. A total of 5 terminations have been reported in the past few weeks. Buffer amplifier has a total of 5 pins on it. I would like you to keep in mind that this buffer amplifier needs to be run at a voltage of 5V. An 5-pin op amp ic is included in the package. With regards to the offset voltage of the input, buffer amplifier is rated at 10μV. For this electrical component, the recommended mounting type is Surface Mount, which is the most common. The buffer amplifier functions well at -55°C~125°C as far as operating temperature is concerned. Using a supply current of 17μA , this buffer op amp will be able to operate. Keeping the voltage gain at 130dB is the best course of action. There are more than a few advantages to using this instrumentation amplifier, one of which is that it outputs Rail-to-Rail signals. A total of 1 elements are present in this linear amplifier. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 2.75V. A TR-shaped amplifier is used to pack the buffer amps.
OPA333AMDBVREP Features5 Pins
supply voltage of 5V
130dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA333AMDBVREP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA333AMDBVREP Instrumentational OP Amps applications.
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | OPA333 |
| Pin Count | 5 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 2.75V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 17μA |
| Nominal Supply Current | 25μA |
| Output Current | 5mA |
| Slew Rate | 0.16V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | Zero-Drift |
| Common Mode Rejection Ratio | 102 dB |
| Current - Input Bias | 70pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~5.5V ±0.9V~2.75V |
| Output Current per Channel | 5mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10μV |
| Unity Gain BW-Nom | 350 kHz |
| Voltage Gain | 130dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0002μA |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 7V |
| Voltage - Input Offset | 2μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.0002μA |
| Programmable Power | NO |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Wideband | NO |
| Power | NO |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.0004μA |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Thickness | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |