OPA336NA/3K OverviewThe linear amplifier is packaged in a SC-74A, SOT-753 case. This is a General Purpose type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 5. Buffer amplifier has a total of 5 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 5V. The buffer op amp includes 5 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 500μV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~85°C. This op amp can operate from a supply current at 20μA. Voltage gain should remain at 115dB. This op amp ic outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it has. This linear amplifier has a total of 1 elements. TR is adopted to pack the instrumentation amplifier. MicroAmplifier™ corresponds to the op amp's series.
OPA336NA/3K Features5 Pins
supply voltage of 5V
115dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA336NA/3K ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA336NA/3K Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MicroAmplifier™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | OPA336 |
| Pin Count | 5 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 20μA |
| Nominal Supply Current | 32μA |
| Slew Rate | 0.03V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.3V~5.5V |
| Output Current per Channel | 5mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500μV |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 100 kHz |
| Voltage Gain | 115dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00006μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 92.04dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 60μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 500μV |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Thickness | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |