OPA369AIDCKR OverviewIn order to protect the op amps, a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tape & Reel (TR) cases, linear amplifier will be delivered. In recent months, the number of terminations has approached 5. It consists of a total of 5 pins in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 5V battery. It has 5 pins that make up the linear amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 750μV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than -40°C~85°C for optimal performance. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 800nA and 10 . Maintain 134dB as the voltage gain. Buffer op amp is equipped with 1 channels on the device. As one of the many benefits of this buffer amplifier, it puts out Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it offers. As a result of this, the buffer amplifier is packed in TR.
OPA369AIDCKR Features5 Pins
supply voltage of 5V
134dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA369AIDCKR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA369AIDCKR Instrumentational OP Amps applications.
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | OPA369 |
| Pin Count | 5 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 800nA |
| Nominal Supply Current | 1μA |
| Slew Rate | 0.005V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Current - Input Bias | 10pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~5.5V |
| Output Current per Channel | 10mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 750μV |
| Bandwidth | 12 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 12 kHz |
| Voltage Gain | 134dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 106.02dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 250μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 750μV |
| Height | 1.1mm |
| Length | 2mm |
| Width | 1.25mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |