OPA379AIDCKR OverviewPackaged in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the General Purpose type. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. There is a growing number of terminations approaching the number of 5. The pins on this board total to 5 in total. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 5V battery. A total of 5 pins are present on the instrumentation amplifier. There is an input offset voltage of 1.5mV for this buffer op amp. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~125°C . As long as the supply current of the chip does not exceed 2.9μA, this op amp ic can operate. Keeping the voltage gain at 120dB is the best course of action. As far as the device is concerned, buffer amplifier has 1 channels. One of the many advantages that this linear amplifier has, among many other things, is the fact that it outputs Rail-to-Rail signals. For packing the buffer amplifier, the TR-axis is adopted.
OPA379AIDCKR Features5 Pins
supply voltage of 5V
120dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA379AIDCKR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA379AIDCKR Instrumentational OP Amps applications.
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | OPA379 |
| Pin Count | 5 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 2.9μA |
| Nominal Supply Current | 5.5μA |
| Slew Rate | 0.03V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Current - Input Bias | 5pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~5.5V ±0.9V~2.75V |
| Output Current per Channel | 5mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5mV |
| Bandwidth | 90 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 90 kHz |
| Voltage Gain | 120dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 113.98dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 7V |
| Voltage - Input Offset | 400μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Programmable Power | NO |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 90 kHz |
| Max I/O Voltage | 1.5mV |
| Height | 1.1mm |
| Length | 2mm |
| Width | 1.25mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |