OPA4192IPW OverviewA 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used to package the op amp. General Purpose-type instrumentation amplifiers are used in this application. The case in which buffer amplifier is delivered is called a Tube case. It is estimated that there will be 14 terminations in the next few months. It is important to remember that this op amp should be operated at a voltage of 3V volts. There are 14 pins on this chip. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 5μV. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -40°C~125°C . An 1mA volt supply current is needed for this linear amplifier to operate. There are 4 channels on the operational amplifiers. One of the advantages of this op amp is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of its many advantages.
OPA4192IPW Featuressupply voltage of 3V
Output Type: Rail-to-Rail
OPA4192IPW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA4192IPW Instrumentational OP Amps applications.
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | OPA4192 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 1mA |
| Supply Current-Max | 1.2mA |
| Slew Rate | 20V/μs |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Current - Input Bias | 5pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~36V ±2.25V~18V |
| Output Current per Channel | 65mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5μV |
| Bandwidth | 10MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -3V |
| Unity Gain BW-Nom | 10000 kHz |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.005μA |
| Supply Voltage Limit-Max | 20V |
| Voltage - Input Offset | 5μV |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -20V |
| Common-mode Reject Ratio-Min | 100 dB |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |