OPT3101RHFT Overview28-VFQFN Exposed Pad is the way it is packaged.16 Bits were used to design this electronic part.The Tape & Reel (TR) package contains it.In 28 terminations, the transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance.The supply/analog voltage of this electrical device is 1.7V~3.6V, which converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) to drive a load with regulated DC power.Electrical device 1.7V~3.6V has a 1.7V~3.6V supply voltage/digital voltage.It is possible to identify its related parts based on its base part number.1.8V should be the supply voltage.This device uses an analog IC called ANALOG CIRCUIT.Keeping the operating temperature below 85°C is recommended.It is recommended that the supply voltage (Vsup) be kept above 1.7V in order for the system to function properly.When Vsup reaches 1.9V, the maximum supply voltage has been reached.At least -40°C should be the operating temperature.
OPT3101RHFT FeaturesOPT3101RHFT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPT3101RHFT AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | OPT3101 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N28 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Number of Channels | 3 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Number of Bits | 16 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~3.6V |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | VQFN EP |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Interface Type | Serial (I2C) |
| Number of ADCs | 1 |
| Operating Supply Voltage (Max) | 1.9/3.6(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 1.8/3.3(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.7/3(V) |
| Mounting | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pin Count | 28 |
| Number of Channels | 1 |
| Power Supply Type | Analog/Digital |
| Supply Current | 11.6(mA) |