![]()
Add to cart |
The OSD3358-512M-ICB C-SiP System-In-Package (SiP) is a self-contained computing system ideal to power the latest embedded applications. It integrates the powerful 1GHz Sitara™ ARM® Cortex®-A8 AM335x Processor from Texas Instruments, up to 1 Gigabyte (GB) of DDR3L memory, up to 16 Gigabytes (GB) of embedded Multimedia Card (eMMC) non-volatile memory, a low power, low jitter MEMs Oscillator, 4 Kilobytes (KB) EEPROM, TPS65217C PMIC, TL5209 LDO, and resistors, capacitors, and inductors into a single 27mm x 27mm easy to use IC package.
TI AM335x, TPS65217C, TL5209, DDR3, EEPROM, eMMC, MEMS Oscillator, and passive components integrated into a single package
Access to all* AM335x Peripherals: CAN, SPI, UART, I2C, GPIO, etc.
Up to 1GB DDR3
Up to 16GB eMMC
Low Power, Low Jitter MEMS Oscillator
PWR In: AC Adapter, USB or Single cell (1S) Li-Ion / Li-Po Battery
PWR Out: 1.8V, 3.3V and SYS
Selectable I/O Voltage: 1.8V or 3.3V
Automotive
Body electronics & lighting
Industrial
Pro audio, video & signage
Personal electronics
Gaming
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | OSD335x |
| Size / Dimension | 1.06 x 1.06 27.0mmx27.0mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 400 |
| Connector Type | 400-BGA |
| Additional Feature | 24 MHZ NOMINAL XTAL FREQUENCY AVAILABLE |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B400 |
| Speed | 1GHz |
| RAM Size | 512MB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8, AM3358 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 4GB |
| Co-Processor | NEON™ SIMD |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.6mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |