P1010NSE5FFA OverviewDue to its 425-FBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the QorIQ P1 series. PowerPC e500v2 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR3, DDR3L. Featuring CAN, DUART, I2C, MMC/SD, SPI interfaces, this microprocessor can better serve you. The type MICROPROCESSOR, RISC belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. P1010 is a good way to search for variants of the microprocessor. Total terminations are 425. Using a 1V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. 32-Bit is its architecture. According to datasheets, the micro processor requires 1V power sources.
P1010NSE5FFA FeaturesPowerPC e500v2 Core
32-Bit Structure
P1010NSE5FFA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
P1010NSE5FFA Microprocessor applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Package / Case | 425-FBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ P1 |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 425 |
| Terminal Finish | Tin/Silver (Sn/Ag) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Supply Voltage | 1V |
| Base Part Number | P1010 |
| Power Supplies | 1V |
| Speed | 1.0GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e500v2 |
| Bit Size | 32 |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (3) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (1) |
| Additional Interfaces | CAN, DUART, I2C, MMC/SD, SPI |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC 4.4 |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Random Number Generator, Secure Fusebox |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |