P1010NXN5HHA OverviewThe embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 425-FBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around -40°C~105°C TA. QorIQ P1 is its series number. Core-wise, this CPU has a PowerPC e500v2 processor. It has DDR3, DDR3L RAM controllers. A CAN, DUART, I2C, MMC/SD, SPI interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. There is MICROPROCESSOR, RISC MICROPROCESSOR, RISC in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. To find variants of the microprocessor, try searching with P1010. A total of 425 terminations have been recorded. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 1V voltage supply. There are 32 bits in its architecture. With a maximum supply current of 1.05V, it has a maximum power consumption. In this CPU microprocessor, the clock frequency is 0 Hz.
P1010NXN5HHA FeaturesPowerPC e500v2 Core
32-Bit Structure
P1010NXN5HHA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
P1010NXN5HHA Microprocessor applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Package / Case | 425-FBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ P1 |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 425 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | P1010 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B425 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.95V |
| Speed | 1.0GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e500v2 |
| Clock Frequency | 100MHz |
| Bit Size | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (3) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (1) |
| Additional Interfaces | CAN, DUART, I2C, MMC/SD, SPI |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 19mm |
| Height Seated (Max) | 1.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |