P1819BF-08TR OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Clock, Crystal is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 40MHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. Clock PLL works with 3V~3.6V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at 0°C~70°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with CMOS logic levels. This electronic component can be classified as a Fanout Distribution, Frequency Modulator, Spread Spectrum Clock Generator. According to the base part number P1819, its related parts can be found. There is an available 8 pin on the clock generators. This clock generator ic has an impressive low-temperature operating performance and is capable of 0°C operations. Even at 70°C, this frequency synthesizer is possible to last with attenuated performance. RF synthesizers can handle voltages up to 3.3V.
P1819BF-08TR FeaturesAvailable in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Operating supply voltage of 3.3V
P1819BF-08TR ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
P1819BF-08TR Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Distribution, Frequency Modulator, Spread Spectrum Clock Generator |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | P1819 |
| Output | CMOS |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 40MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |