P2040NSE7MMC OverviewHigh reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 4 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~105°C TA. A QorIQ P2 series item. A PowerPC e500mc processor is present in this CPU. The CPU contains DDR3, DDR3L RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of DUART, I2C, MMC/SD, RapidIO, SPI. 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with P2040. A supplier offers a 780-FCPBGA (23x23) package.
P2040NSE7MMC FeaturesPowerPC e500mc Core
P2040NSE7MMC ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
P2040NSE7MMC Microprocessor applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Supplier Device Package | 780-FCPBGA (23x23) |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ P2 |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | P2040 |
| Speed | 1.2GHz |
| Core Processor | PowerPC e500mc |
| Voltage - I/O | 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (5) |
| Number of Cores/Bus Width | 4 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, RapidIO, SPI |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC 4.2 |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Random Number Generator, Secure Fusebox |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |