P2P2305NZG-08SR OverviewIt's a electronic part of the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 133.33MHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to 0°C~70°C. It should be able to work with a power source of 3V~3.6VV. Its output is Clock.
P2P2305NZG-08SR FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
P2P2305NZG-08SR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
P2P2305NZG-08SR Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133.33MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |