P4080NXE7MMC OverviewWith a packing size of 1295-BBGA, FCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 8 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around -40°C~105°C TA. A QorIQ P4 series item. A PowerPC e500mc processor is present in this CPU. The CPU contains DDR2, DDR3 RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of DUART, I2C, MMC/SD, RapidIO, SPI. 1.8V 2.5V 3.3V is the CPU's I/O address. I would rate this as a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. You can search for variants of a microprocessor with P4080. A 1V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. A maximum supply current of 1.05V can be achieved by the microprocessor. With a 16 external data bus width, this CPU has a wide data bus. CPU microprocessors with clock frequencies of 133.3MHz operate.
P4080NXE7MMC FeaturesPowerPC e500mc Core
P4080NXE7MMC ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
P4080NXE7MMC Microprocessor applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 1295-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ P4 |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | P4080 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1295 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.95V |
| Speed | 1.5GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e500mc |
| Clock Frequency | 133.3MHz |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 16 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 1Gbps (8), 10Gbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 8 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3 |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, RapidIO, SPI |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC 4.0 |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Random Number Generator, Secure Fusebox |
| Length | 37.5mm |
| Height Seated (Max) | 3.53mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |