P5020NSE7MMB OverviewThe embedded microprocessor has been packed in 1295-BBGA, FCBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 2 Core 64-Bit cores and width 2 Core 64-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~105°C TA is determined. This is a member of the QorIQ P5 series. With a core count of PowerPC e5500, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DDR3, DDR3L RAM controllers. With its DUART, I2C, MMC/SD, SPI interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 1V volts. There is a maximum supply current of 1.05V in this microprocessor. Its external data bus width is 64. CPU microprocessor clock frequency is 166MHz.
P5020NSE7MMB FeaturesPowerPC e5500 Core
P5020NSE7MMB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
P5020NSE7MMB Microprocessor applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Package / Case | 1295-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ P5 |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1295 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.95V |
| Speed | 2.0GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e5500 |
| Clock Frequency | 166MHz |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Ethernet | 1Gbps (5), 10Gbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core 64-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, SPI |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC 4.2 |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Tamper Detection |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 37.5mm |
| Height Seated (Max) | 3.53mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |