P82B715DRG4 OverviewPower buffer is packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) for convenient transportation.Ready for shipping in Tape & Reel (TR) package.Surface Mount universial mout for easy adapting.Speaking of types, this is a typical Buffer, ReDriver.This op amp buffer uses 4.5V~12V voltage for work.1 channels cooperate together to maintain the output quality.It facilitates 2-Wire Bus input.The operating temperature should be set to -40°C~85°C to avoid mal-function.This operational amplifier buffer targets at I2C and other applications.Try search with "P82B715" to get more pin-to-pin solutions for your special needs.You can find 8 terminals of the op amp buffer.Its peak reflow temperature is 260.Supplied by 5V voltage, the splitter can accomplish the many demanding tasks.The pinout of the power buffer starts from 8 pins it has.It outputs in 2-Wire Bus.The op amp buffers have 8 pins.This power buffer operates from a voltage of 22mA.Normal operation requires 12V operating supply voltage.It supports 2 outputs in total.
P82B715DRG4 Features1 channels.
Mainly used in I2C.
2 outputs.
P82B715DRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
P82B715DRG4 Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Data or Clock Signal Amplification
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | I2C |
| Voltage - Supply | 4.5V~12V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | P82B715 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 22mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Max Frequency | 400kHz |
| Bus Compatibility | I2C |
| Capacitance - Input | 3000pF |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |