P82B96DG4 OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Power buffer is ready to ship in a package of Tube.A universal mount that's easy to adapt.Type-wise, this is a Buffer, ReDriver.To operate, this op amp buffer needs 2V~15V voltage.In order to maintain a high standard of output, 1 channels cooperate together.There is no input provided by it.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C to avoid any malfunctions.The operational amplifier buffer targets I2C applications and others.With "P82B96," you will find more pin-to-pin solutions.An op amp buffer with 8 terminals can be found on the left side of the op amp buffer.The peak reflow temperature of it is 260.5V voltage enables the splitter to handle a wide range of demanding tasks.It is important to note that the pinout of the Power buffer starts from the 8 pins that it has.2-Wire Bus is the output unit.8 pins are included in it.It operates at a voltage of 4mA.The repeter utilizes a 2-Bit receiver.When using the splitter normaly, the nominal supply current should be 900μA.In total, there are 2 outputs supported.
P82B96DG4 Features1 channels.
Mainly used in I2C.
2-Bit receiver.
2 outputs.
P82B96DG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
P82B96DG4 Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | I2C |
| Voltage - Supply | 2V~15V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | P82B96 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Nominal Supply Current | 900μA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Receiver Number of Bits | 2 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Supply Voltage1-Nom | 2.5V |
| Capacitance - Input | 4pF |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |