P82B96DGKRG4 OverviewTo make transportation easier, the power buffer is packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Packaged in Tape & Reel (TR) and ready for power buffer.An easy-to-adapt universal mount.A Buffer, ReDriver is a typical type.For its operation, this op amp buffer uses a voltage of 2V~15V.It is important for 1 channels to work together to ensure quality output.This facilitates 2-Wire Bus input.If you want to avoid malfunction, set the operating temperature to -40°C~85°C.Application-specific operational amplifier buffers such as this one are targeted at I2C and other markets.For more pin-to-pin solutions, try "P82B96".On the op amp buffer, you will find 8 terminals.There is a peak reflow temperature of 260 for this power buffer.5V voltage provides the splitter with the power it needs to handle a wide range of demanding tasks.This power buffer has 8 pins as its pinout.As a result, it outputs in 2-Wire Bus.The 8 pins are on it.In order for this power buffer to operate, a voltage of 4mA must be applied.The receiver is 2-Bit-based.The spliter supports a total of 2 outputs.
P82B96DGKRG4 Features1 channels.
Mainly used in I2C.
2-Bit receiver.
2 outputs.
P82B96DGKRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
P82B96DGKRG4 Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | I2C |
| Voltage - Supply | 2V~15V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | P82B96 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Receiver Number of Bits | 2 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Supply Voltage1-Nom | 2.5V |
| Capacitance - Input | 4pF |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |