PCK210BD,128 OverviewIt is package in 32-LQFP case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 1.5GHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.25V~3.8V V power should work with it. The output of it is PECL. It belongs to the family of PCK210.
PCK210BD,128 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
PCK210BD,128 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCK210BD,128 Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.8V |
| Base Part Number | PCK210 |
| Output | PECL |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |