PCK942CBD,128 OverviewThe clock divider is available in 32-LQFP case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 250MHz. A total of 32 terminations are present. Supply voltages of 2.5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to 0°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. There is a pin count of 32 on timeing clock. There is an output of LVCMOS. This object belongs to the PCK942 family. There is an electronic gadget called 942 in this family. There is 2.625V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V in order for the clock divider to operate normally. As a result of using this gadget, you will also be able to obtain ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY.
PCK942CBD,128 Features32 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
PCK942CBD,128 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCK942CBD,128 Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | PCK942 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Family | 942 |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 2.8 ns |
| fmax-Min | 200 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |