PI6C10810HE OverviewIt is package in 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case. It is packaged as a Tube. In normal operation, 250MHz is the maximum value. A total of 20 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 1.2V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 1.1V~2.7V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. The output of it is LVCMOS, LVTTL. This IC divider operates on 20 pins. It belongs to the family of PI6C10810. It belongs to the family of electronic gadgets known as 6C. Default settings are set to output 10.
PI6C10810HE Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C10810HE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C10810HE Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 1.1V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | PI6C10810 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Outputs | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Family | 6C |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Max I(ol) | 0.008 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.3 ns |
| Duty Cycle | 60 % |
| Length | 7.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |