PI6C48533-01LE OverviewThere is a case of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 800MHz. It has 20 terminations. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3V~3.6VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. As a result, it produces LVPECL. A 20 pin is used for operation. The PI6C48533 family contains it. The gadget belongs to the 6C family. There is a 3.6V maximum supply voltage set (Vsup). Normal operation requires a voltage above 3V for the supply voltage (Vsup). By default, it is set to output 16. The supply voltage should be kept at 3.3V for maximum efficiency.
PI6C48533-01LE Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C48533-01LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C48533-01LE Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PI6C48533 |
| Output | LVPECL |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Family | 6C |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 2 ns |
| fmax-Min | 800 MHz |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |