PI6C49018ZDIE OverviewClock program is contained in the package Tray. There is a 40-WFQFN Exposed Pad-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. 40 terminations are present in it. Parts provide 3.3V volts. CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this device. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 125MHz. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 3.135V~3.465V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3.135V~3.465V. There is only one purpose for this component, PCI Express (PCIe). Clock program is recommended to use HCSL, LVCMOS as the output. You need to start at PI6C49018 to find information about a part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do.
PI6C49018ZDIE FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVCMOS
PI6C49018ZDIE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C49018ZDIE application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | PI6C49018 |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 125MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |