PI6C49S1510ZDIEX OverviewThere is a case option of 48-VFQFN Exposed Pad available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 1.5GHz. 48 terminations have been recorded. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~3.465V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. As a result, the output is HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL. This is a member of the family of PI6C49S1510. The gadget belongs to the 6C family of clock buffers. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.465V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V for normal operation. There is a 2.5/3.3V volt supply attached to it.
PI6C49S1510ZDIEX Features48 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C49S1510ZDIEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C49S1510ZDIEX Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | PI6C49S1510 |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Family | 6C |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:11 |
| Max I(ol) | 0.008 A |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.07 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |