PI6C49X0202WIEX OverviewIt is package in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 250MHz is the maximum value. A total of 8 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~3.465V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. The output of it is LVCMOS, LVTTL. It belongs to the family of electronic gadgets known as 6C. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V.
PI6C49X0202WIEX Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C49X0202WIEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C49X0202WIEX Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Family | 6C |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Propagation Delay (tpd) | 3 ns |
| fmax-Min | 250 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.08 ns |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.885mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |