PI6CXG06F62AFBEIE OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tray method. This clock generator is embedded in the 48-LQFP Exposed Pad package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of NOT SPECIFIED. 48 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 2.5V should be applied to this electronic frequency generator. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. The number of uPs/uCs/Peripheral IC this time clock generator incorporates is CLOCK GENERATOR, OTHER. It may cause ha85°Cards once the operating temperature for the device is set in excess of 85°C. This frequency generator may fail to start up if the ambient temp is lower than -40°C. For better clock signal output, this clock PLL is featured with IT IS ALSO OPERATE AT 3.3V.
PI6CXG06F62AFBEIE FeaturesAvailable in the 48-LQFP Exposed Pad
Supply voltage of 2.5V
PI6CXG06F62AFBEIE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6CXG06F62AFBEIE Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Published | 2015 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | IT IS ALSO OPERATE AT 3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |