PI6LC4840ZHEX OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. 32-WFQFN Exposed Pad is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. In it, there are 32 terminations. Clock program provides 3.3V volts. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 125MHz. The operating temperature is varied over a range of -40°C~85°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3.135V~3.465V. Its primary purpose is Ethernet. As the output, LVCMOS, LVDS should be used. Searching for information is made easier by using the PI6LC4840 part number as the base number. Surface Mount is recommended for mounting. With 32 pins, the device is designed.
PI6LC4840ZHEX FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS, LVDS
with 32 Pins
PI6LC4840ZHEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6LC4840ZHEX application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | PI6LC4840 |
| Output | LVCMOS, LVDS |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 125MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |