PI6LC48C21LEX OverviewThere is a package named Tape & Reel (TR) that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. 8 terminations have been made. In this part, the voltage is 2.5V. This device contains CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, or peripheral ICs. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 136MHz maximum frequency. This device can also discover ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY. Temperatures can be varied in the operating range of -40°C~85°C TA. A component can supply 2.375V~2.625V 3.135V~3.465V voltage. This component serves a single purpose Ethernet. This output is intended to be LVCMOS. There are 2015 published parts for this part. HiFlex™ indicates that the part belongs to the series. Supply current can reach 45mA.
PI6LC48C21LEX FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
PI6LC48C21LEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6LC48C21LEX application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | HiFlex™ |
| Published | 2015 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Output | LVCMOS |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Supply Current-Max | 45mA |
| Frequency (Max) | 136MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 27.2MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Ethernet |
| Length | 4.4mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |