PI6LC48H02LIEX OverviewThe Tape & Reel (TR) package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 16 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. Total number of uPs/uCs/peripheral ICs is CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 200MHz. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 3V~3.6V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Ethernet, PCI Express (PCIe). The output should be HCSL, LVDS. Currently, there are 2017 publications of the part.
PI6LC48H02LIEX FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVDS
PI6LC48H02LIEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6LC48H02LIEX application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2017 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Output | HCSL, LVDS |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, PCI Express (PCIe) |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |