PI6LC48P0301LIEX OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. In it, there are 24 terminations. Clock program provides 2.5V volts. In order to run NOT SPECIFIED, the peak reflow temperature of this part is taken into account. Clock program contains a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC peripheral ICs, uPs, and uCs. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 680MHz. Using this device, ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY can also be founded. The operating temperature is varied over a range of -40°C~85°C TA. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 2.375V~2.625V 3.135V~3.465V. Its primary purpose is Ethernet. As the output, LVPECL should be used. Surface Mount is recommended for mounting. With 24 pins, the device is designed.
PI6LC48P0301LIEX FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVPECL
with 24 Pins
PI6LC48P0301LIEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6LC48P0301LIEX application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 680MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:3 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 27.2MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |