PI6LC48P03LIEX OverviewClock program is accessible in the Tape & Reel (TR) package. Clock program is contained in a package of 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). Surface Mount is the recommended mounting type. There are 24 terminations in it. The part provides 2.5V voltage. This device has a total of CLOCK GENERATOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral IC. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 700MHz. ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY can also be founded when using this device. Clock program varies the range of -40°C~85°C TA operating temperature. A voltage of 2.375V~2.625V 3.135V~3.465V can be supplied by the component. Ethernet is the main purpose of the component. LVPECL is intended to be the output. HiFlex™ refers to the part's series.
PI6LC48P03LIEX FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVPECL
PI6LC48P03LIEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6LC48P03LIEX application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | HiFlex™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Output | LVPECL |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:3 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 35MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |