PI6LC48P0405LIEX OverviewClock program is accessible in the Tape & Reel (TR) package. Clock program is contained in a package of 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 136MHz. Clock program varies the range of -40°C~85°C operating temperature. A voltage of 2.375V~3.465V can be supplied by the component. Ethernet is the main purpose of the component. LVPECL is intended to be the output. HiFlex™ refers to the part's series.
PI6LC48P0405LIEX FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVPECL
PI6LC48P0405LIEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6LC48P0405LIEX application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | HiFlex™ |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 136MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |