PI6ULS5V9517BUEX OverviewThere is a packaging of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) for convenient transport of the power buffer.There are Tape & Reel (TR) packages ready for shipping, and this power buffer is in one of them.This is one of the most common type of Buffer, ReDriver that can be found.It uses 0.8V~5.5V voltage for its operation, so it does not require batteries.It is important that the 2 channels cooperate in order to maintain a high level of output.As a result, there is a 2-Wire Bus input that is enabled.A number of applications are targeted by this operational amplifier buffer, including I2C.In the output, 2-Wire Bus is used.The op amp buffers are of type 500μA.
PI6ULS5V9517BUEX Features2 channels.
Mainly used in I2C.
PI6ULS5V9517BUEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6ULS5V9517BUEX Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | I2C |
| Voltage - Supply | 0.8V~5.5V |
| Output | 2-Wire Bus |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 500μA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Delay Time | 169ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |