PI6ULS5V9617AUE OverviewSeveral packaging options are available for convenient transportation, including 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Package number Tube is ready for power buffer.Adaptable universalism in a single mout.Here's a typical Buffer, ReDriver.The op amp buffer is powered by 0.6V~5.5V voltage.For the output quality to be maintained, 2 channels work together.The system facilitates the input of 2-Wire Bus.To avoid malfunctions, you should set the operating temperature to -40°C~85°C.Among its applications are I2C.It has 8 terminals.Due to the 0.95V voltage supply, this splitter can handle a multitude of demanding tasks.This program outputs in 2-Wire Bus.50μA is the voltage that this power buffer operates on.The repeter uses a 1-Bit receiver.
PI6ULS5V9617AUE Features2 channels.
Mainly used in I2C.
1-Bit receiver.
PI6ULS5V9617AUE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6ULS5V9617AUE Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | I2C |
| Voltage - Supply | 0.6V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 0.95V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Output | 2-Wire Bus |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 50μA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Receive Delay-Max | 173 ns |
| Transmit Delay-Max | 173 ns |
| Capacitance - Input | 7pF |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |