PI6ULS5V9627AQE OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width).Power buffer is ready to ship in a package of Tube.A universal mount that's easy to adapt.Type-wise, this is a Buffer, ReDriver.To operate, this op amp buffer needs 2.2V~5.5V voltage.In order to maintain a high standard of output, 4 channels cooperate together.There is no input provided by it.The operational amplifier buffer targets I2C applications and others.An op amp buffer with 16 terminals can be found on the left side of the op amp buffer.2-Wire Bus is the output unit.In this case, they are 1mA op amp buffers.A 1.2/52.5/5V power supply is sufficient to power the repeters for an extended period of time.
PI6ULS5V9627AQE Features4 channels.
Mainly used in I2C.
PI6ULS5V9627AQE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6ULS5V9627AQE Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2014 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | I2C |
| Voltage - Supply | 2.2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Output | 2-Wire Bus |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Power Supplies | 1.2/52.5/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Current - Supply | 1mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Capacitance - Input | 10pF |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |