PI7C9X7952BFDE OverviewThe package 128-LQFP contains it. Carrying is easy with the Tray-shaped packaging. Keeping the temperature at -40°C~85°C will ensure reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 1.8V 3.3VV power source. 128 pins are used to operate the device. 3.3V is the optimal supply voltage for maximum efficiency. In order for stable operation, the temperature must not exceed 85°C°C. For reliability, it must operate at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius. In the present time, there are a total of 2 channels available.
PI7C9X7952BFDE FeaturesPI7C9X7952BFDE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI7C9X7952BFDE Controllers Interface ICs applications.
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Number of Pins | 128 |
| Supplier Device Package | 128-LQFP (14x14) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2013 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 1.8V 3.3V |
| Function | Bridge, PCI to UART |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | UART |
| Memory Size | 128B |
| Data Rate | 15 Mbps |
| Protocol | PCI |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |