![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 52 |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Programmable Peripherals IC |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | 8-Bit MCU Peripherals |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 70GHz |
| Base Part Number | PSD813F |
| Pin Count | 52 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Memory Size | 976.6kB |
| Number of I/O | 27 |
| Number of Ports | 4 |
| Memory Type | FLASH |
| Access Time | 70 ns |
| Standby Current-Max | 0.0002A |
| Number of Gates | 3000 |
| Number of Macro Cells | 24 |
| UV Erasable | N |
| ROM Size (bits) | 1310720Bits |
| Length | 19.1mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 19.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |