PT7C4337ACSEX OverviewIn package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), real time clocks can be found.In this case, time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).A voltage of 1.8V~5.5V is supplied to this electrical RTC.Electrical real time clock type Clock/Calendar.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be -40°C~85°C TA.During operation, the value of Alarm, Leap Year, Square Wave Output can be ensured.It is possible to terminate transmission lines with 16 terminations, which means that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.This electronic component receives a voltage of 3.3V.1 timers are control real time clocks that emits a signal after receiving an input signal at a predetermined time.
PT7C4337ACSEX Features16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
16 terminations
PT7C4337ACSEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT7C4337ACSEX Real Time Clocks applications.
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.8μA @ 1.3V~1.8V |
| Information Access Method | I2C |
| Length | 10.31mm |
| Height Seated (Max) | 2.64mm |
| Width | 7.49mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |