PT7C5009AL5-2DE OverviewClock program is accessible in the Tray package. Clock program is contained in a package of Die. Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 40MHz. Clock program varies the range of -40°C~85°C TA operating temperature. A voltage of 2.25V~5.5V can be supplied by the component. CMOS is intended to be the output. PT7C5009 refers to the part's series.
PT7C5009AL5-2DE FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS
PT7C5009AL5-2DE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT7C5009AL5-2DE application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PT7C5009 |
| Part Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Output | CMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 40MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |